för möbler, inredning, undergolv, väggar och innertak.
Spånskivor används till exempel till undergolv, väggar, innertak, möbler och inredning. På Holm Trävaror lagerhåller vi spånskivor i typerna P2 och P3 erbjuder ett stort utbud av olika dimensioner och tjocklekar.
Spånskivor tillverkas av limbelagda fina och grova spån i olika skikt som pressas och härdas med värme. Tillverkningsprocessen gör så att spånskivorna får en viss skillnad i egenskaper i de olika riktningarna bredd och längd.
Europastandard
Europastandarden för spånskivor delar in skivorna i P1 till P7. Typerna P1 och P2 är avsedda för allmän användning och för inredning och möbler i torra lokaler. Typ P3 gäller motsvarande men i fuktigare omgivning. Typerna P4 till P7 kan användas i olika situationer i bärande konstruktioner.
FSC® MIX CREDIT
Flertalet lagerförda spånskivor är FSC® Mix Credit. Utbudet ser du enklast i vår e-handel eller genom att höra av dig till din säljkontakt.
Vi använder cookies för att se till att vi ger dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Om du fortsätter att använda denna webbplats kommer vi att anta att du godkänner detta.