Byggvaruhandel

Träslag av högsta kvalitet

Holm Trävaror är en stor leverantör av träslag som lärk, ceder och cumaro till byggvaruhandeln.

  • Lärk

  • Ceder

  • Bangkirai

  • Royal Linol Grå

  • Cumaro

  • Bastupanel

  • Bastu

  • Royal Linol

  • Lärk

  • Royal Linol

Kontakta våra säljare

Holms Trävaror är importör och säljer till byggvaruhandeln. Privatpersoner hänvisas till närmsta byggvaruhandel som kan hjälpa dig att beställa våra produkter.

Skötsel och råd

De flesta frågor om skötsel och montering hittar du som kund i respektive träslags produktblad. Hittar du inte det du söker är du välkommen att kontakta någon av våra säljare. 

Exempel på andra produkter som vi kan erbjuda

Vi erbjuder ALLT inom trä! Även sådant som sågverken har svårt att ta fram. Vi lagerför 60-tal olika träslag med lager i Sala, Sävsjö, Göteborg och Stockholm.

  • Ek – Sågad grov ek, Ek trall, Ek paneler
  • Ceder – Grov Ceder, Paneler, Trall, Bastu sortiment
  • Akacia – 20x95mm Trall, Panel, Handledare och stolpar.
  • Furu & gran – Kvistrena sorter, Grova dimensioner mm 
  • Grov C24/C30 – Fingerskarvad Gran, Furu och lärk
  • Limträ  – lärk, furu och gran.

Vi säljer endast till återförsäljare – privatpersoner hänvisas till närmsta byggvaruhandel.

Försäljning bygghandel

Holm Trävaror är leverantör till bygghandeln. Som privatperson hänvisas du till din lokala bygghandlare.

Försäljningsavdelning för bygghandeln. 
E-post: byggorder@holmtravaror.se
Växel tel 0224-150 00

Kontaktpersoner Bygghandeln

Sofie Arenander

Försäljning bygg – Norra Svealand / Södra Norrland

Phone +46(0)760-280258
s.arenander@holmtravaror.se

Göran Ejnestrand

Försäljning bygg – Norrland

Phone +46(0)70- 2993098
g.ejnestrand@holmtravaror.se

Richard Wendt

Innesäljare bygg

Phone +46(0)31 778 68 64
richard.wendt@karnsund.se

Albin Jansson

Innesäljare bygg

Phone +46(0)31 778 68 61
albin.jansson@karnsund.se

Hans Gustavsson

Försäljning bygg

Phone +46(0)31 778 68 63
hans.gustavsson@karnsund.se

Hans Pettersson

Försäljning bygg

Phone +46(0)31 778 68 59
hans.pettersson@karnsund.se

Mikael Frosch

Försäljning bygg

Phone +46(0)31 778 68 67
mikael.frosch@karnsund.se

Johannes Burgman

Försäljning bygg – Stockholm

Phone +46(0)8 551 085 02
Phone +46(0)31 778 68 54
johannes.burgman@karnsund.se

Pontus Netinder

Försäljningschef

Phone +46(0)8 551 085 02
Phone +46(0)31 778 68 54
pontus.netinder@karnsund.se


Du som är återförsäljare kan skicka din  order på  byggorder@holmtravaror.se

Inspiration

Cederpanel

Bangkirai

ROYAL linoltrall

Bastu Asp

Lärkpanel

Cederspalje

Fågeltorn i lärk

Hus i lärkpanel

Offentlig miljö (Lekplats)

Massivträ

ROYAL linoltrall

Slät 


Holm Trävaror säljer till företag och skolor. Privatpersoner hänvisas till slojd.holmtravaror.se